Przejdź do treści

Wolontariat na cmentarzu żydowskim
w Koźminie Wielkopolskim - zgłoś się

Drogie wolontariuszki, drodzy wolontariusze! W tym roku rozpoczynamy trzeci i ostatni etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim.
 
Jeśli chcesz wziąć udział w pracach i wesprzeć inwentaryzację jednego z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce, wyślij swoje zgłoszenie korzystając z poniższego formularza. Na Twoje zgłoszenie czekamy do 17 sierpnia.
 
W tym roku prace podzieliliśmy na dwa terminy:
  • 3-4 września: prace porządkowe, usuwanie nawarstwień roślinności, czyszczenie nagrobków
  • 17-18 września: prace inwentaryzacyjne (spisywanie inskrypcji, mierzenie macew, fotografowanie)
 
Zakres prac obejmuje:
  • oczyszczenie nagrobków
  • porządkowanie cmentarza 
  • spisanie i tłumaczenie inskrypcji  w języku hebrajskim i niemieckim
  • zmierzenie macew
  • wykonanie fotografii nagrobków
  • opis stanu wraz z opisem detali (np. elementów ozdobnych)
 
Pamiętaj, że znajomość języka hebrajskiego czy niemieckiego nie jest konieczna, ponieważ możesz wybrać inne działania w ramach projektu. 
 
Zapewniamy nocleg i wyżywienie oraz transport z miejsca zakwaterowania na cmentarz. Każdy wolontariusz objęty jest także ubezpieczeniem.
 
Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa
Partnerami projektu są: Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, Miasto i Gmina Koźmin Wielkopolski.

Zapraszamy do udziału Wolontariuszy i Wolontariuszki z całej Polski do udziału w III etapie inwentaryzacji cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim.

Jaki mamy cel? Zamierzamy dokończyć prace rozpoczęte w 2020 roku i kontynuowane w 2021 roku. Do tej pory udało się zinwentaryzować 466 miejsc pochówku! Tegoroczny cel to opracowanie pozostałych miejsc, polegających na spisaniu inskrypcji niemieckich, hebrajskich, ich tłumaczenie, sfotografowanie nagrobków, opisanie ich.

Do tej pory żadne źródła nie podawały, ile miejsc pochówku znajduje się cmentarzu – zidentyfikowaliśmy ich 519, zarówno tych z macewami, jak i tych, gdzie nagrobek się nie zachował.

Zobacz relację z I etapu inwentaryzacji.

Zobacz relację z II etapu inwentaryzacji.

Przeczytaj informacje o cmentarzu żydowskim w Koźminie Wielkopolskim.

Zobacz zinwentaryzowane macewy.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące inwentaryzacji, przebiegu działań napisz do nas kontakt@jewishwlkp.pl lub zadzwoń +48 694 108 244.

Zachęcamy także do odwiedzenia i obserwowania naszego profilu na Facebooku. Dołącz i zaproś swoich znajomych do wydarzenia.