Przejdź do treści

Wizyta studyjna Liderów Dialogu

  W dniach 4-5 listopada odbyła się wizyta studyjna grupy regionalnej Liderek i Liderów Dialogu, składająca się z osób dbających o żydowskie dziedzictwo Wągrowca, Buku, Fordonu, Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna, Konina, Słupska, Strzelna, Zagórowa, Zbąszynia, Ryczywołu, Trzemeszna, Inowrocławia czy Poznania.
  Gospodarzem wizyty był Paweł Bajerlein – Lider Dialogu zajmujący się żydowską historią Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna. Spotkanie było okazją, by opowiedział o swoich działaniach w tych miejscowościach oraz o historii Żydów dawniej tu mieszkających.
  Grupa odwiedziła koźmiński cmentarz żydowski, będąc pod wrażeniem stanem jego zachowania i pięknem nagrobków. Paweł Bajerlein pokazał także swoją autorską wystawę „(Nie)obecni – historia koźmińskich Żydów”, będącą podsumowaniem dotychczasowych badań na temat koźmińskich Żydów. Podczas spaceru po mieście grupa Liderów zobaczyła także kilka miejsc związanych z żydowską społecznością: miejsce po synagodze, szkołę żydowską czy drukarnię rodziny Tuchów.
   
  W Krotoszynie grupa zobaczyła miejsce po synagodze i fragmenty macew wykorzystane dawniej jako murek w parku. Odwiedziła też Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, którego dyrektor Piotr Mikołajczyk oprowadził po wystawie stałej i pokazał kilka judaików ze zbiorów Muzeum.
  Był to także czas na wymianę doświadczeń, spostrzeżeń i lepsze poznanie się nawzajem.
   
  Program Liderzy Dialogu prowadzony jest przez Forum Dialogu, najstarszą polską organizację pozarządową stawiającą sobie za cel poprawę relacji polsko-żydowskich. Program ten skierowany jest do lokalnych aktywistów zaangażowanych w dialog polsko-żydowski, walkę z antysemityzmem, edukację w dziedzinie historii i kultury żydowskiej oraz zajmujących się ochroną dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscowościach. Forum Dialogu tworzy dla nich przestrzeń wymiany doświadczeń oraz poszerzania wiedzy i umiejętności. Sieć dzieli się na grupy regionalne, w ramach których odbywają się między innymi wizyty studyjne.