Przejdź do treści

Inwentaryzacja zabytkowego cmentarza żydowskiego

  W niedzielę 31 sierpnia zakończyliśmy prace terenowe związane z inwentaryzacją zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszek i wolontariuszy zrealizowaliśmy większy zakres prac niż zakładał nasz pierwotny plan. W 2021 roku planujemy dokończenie inwentaryzacji oraz stworzenie planu cmentarza. Portal jewishwlkp.pl będzie także rozbudowywany o informacje dotyczące żydowskich mieszkańców Koźmina Wielkopolskiego i ich losów.

  Serdecznie Wam dziękujemy drogie wolontariuszki i drodzy wolontariusze! Poświęciliście swój wolny czas i z ogromnym zapałem, w upale i w deszczu, pracowaliście na cmentarzu. To dzięki Wam udało się opracować w tym roku więcej macew niż zakładaliśmy!

  Dominika, Eliza, Wojtek, Paweł, Marian, Ania, Anna, Beata, Paweł, Małgorzata, Mariusz, Krzysztof, Sława, Magda – to właśnie oni, najlepsi pod słońcem.

  511

  miejsc pochówku

  374

  zinwentaryzowanych nagrobków

  14

  wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski wzięło udział w projekice

  9 dni

  trwały prace terenowe na cmentarzu

  Dziękujemy także wielu innym osobom, które wspierały ten projekt: Panu Burmistrzowi Maciejowi Bratborskiemu za wsparcie i przychylność, Pani Agnieszce Flejsierowicz za stoły, ławki, odpowiedzi na setki naszych pytań i za uratowanie wolontariuszy przed burzą, Pani Marii Wydubie i Restauracji Wieża za to, że codziennie dostarczała nam ciepłe posiłki i wodę, Panu Piotrowi Szaramowiczowi za codzienne wsparcie oraz możliwość przechowywania narzędzi i materiałów, Panu Jerzemu Fornalikowi i Panu Dominikowi Radwańskiemu za wykoszenie terenu, Panu Marcinowi Ziętkiewiczowi za rower i transport, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu za zgodę na prace, Panu Maciejowi Ratajczykowi i Panu Rafałowi Witkowskiemu za pomoce naukowe oraz Łukaszowi Cichemu i Życiu Krotoszyna za bieżące relacjonowanie postępów, Pani Hannie Olejnik i Telewizji ProArt za zrealizowany materiał.

  Obecnie trwa ciąg dalszy prac: wraz z wolontariuszkami tłumaczymy hebrajskie i niemieckie inskrypcje, które systematycznie będą publikowane na portalu jewishwlkp.pl.

  Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.