Przejdź do treści

Inwentaryzacja zabytkowego cmentarza żydowskiego – II etap

  W niedzielę 26 września zakończyliśmy prace związane z II etapem inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Również w tym roku udało się zrealizować plan dzięki ogromnej pracy wolontariuszek i wolontariuszy. Odkryliśmy przewróconą i zarośniętą macewę, a także kilka fragmentów różnych macew. Znaleźliśmy także różne elementy dekoracyjne okalające niegdyś pola grobowe.

  Całość prac sfinalizujemy w 2022 roku. Regularnie także uzupełniamy portal jewishwlkp.pl.

  Serdecznie Wam dziękujemy drogie wolontariuszki i drodzy wolontariusze! Włożyliśmy ogrom pracy, poświęcając swój czas wolny. To dzięki Wam udaje się zrealizować zamierzone cele!

  Dominika, Ewa, Anna, Joanna, Anna, Martyna, Heidi, Grażyna, Wioletta, Małgorzata, Paulina, Zofia, Ksymena, Maria, Roman, Sławek, Marian, Robert, Michał, Patryk, Paweł – to właśnie oni, najlepsi pod słońcem.

  533

  miejsca pochówku

  466

  zinwentaryzowanych nagrobków

  18

  wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski wzięło udział w projekice

  10 dni

  trwały prace terenowe na cmentarzu

  Dziękujemy także wielu innym osobom, które wspierały ten projekt: Pani Agnieszce Flejsierowicz za stoły, ławki, życzliwość i cierpliwość do morza naszych pytań, Pani Marii Wydubie i Restauracji Wieża za to, że codziennie dostarczała nam ciepłe posiłki i wodę, Panu Piotrowi Szaramowiczowi za codzienne wsparcie i rozmowy, Panu Pawłowi Flejsierowiczowi za kontener do magazynowania rzeczy i wywóz odpadów zielonych, Panu Marcinowi Ziętkiewiczowi za szczere zainteresowanie, Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu oraz Kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu – Delegatura w Kaliszu Pani Beacie Marii Matusiak za zgodę na prace oraz Łukaszowi Cichemu i Życiu Krotoszyna za bieżące relacjonowanie postępów.

  Obecnie trwa ciąg dalszy prac: wraz z wolontariuszkami tłumaczymy hebrajskie i niemieckie inskrypcje, które systematycznie będą publikowane na portalu jewishwlkp.pl.

  Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.