Przejdź do treści

(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów

wernisaż: 12.10.2023, godz. 18:00
czas trwania: 12.10-10.11.2023
miejsce: Biblioteka Publiczna w Koźminie Wielkopolskim, ul. Zamkowa 2a
WSTĘP WOLNY
/wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki/
 
______
Wystawa „(Nie)obecni” to wydarzenie, które po raz pierwszy ukazuje historię Żydów w Koźminie Wielkopolskim. W szczególności skupia się na okresie XIX i XX wieku – czyli od chwili największej świetności tutejszej gminy żydowskiej aż do zakończenia wielowiekowej obecności Żydów w Koźminie.
Wystawa opowiada o losach rodzin, ale także pojedynczych mieszkańców, którzy stali się znani w świecie. To także opowieść o codziennym życiu – pracy, czasie wolnym, działalności społecznej, relacjach z katolikami i ewangelikami zamieszkującymi Koźmin, emigracji. Opowieść o lekarzach, radnych, przedsiębiorcach, rzemieślnikach, nauczycielach. O kobietach. Wystawa to próba ukazania, jak wiele mieszkający tu Żydzi wnieśli w rozwój miasta, traktując je jako swoje ukochane miejsce na Ziemi. Dziś codziennie mijamy wiele miejsc związanych ze społecznością żydowską, nie zdając sobie często z tego sprawy.
Na wystawie pokazane zostaną zakupione w tym roku artefakty – karty pocztowe nadane przez koźmińskich Żydów, dokumenty firmowe, ale także kilka nigdy nie publikowanych, odnalezionych w jednym z archiwów, fotografii.
Otwarcie wystawy poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania informacji, dokumentów, potomków żydowskich rodzin. Przejrzanych zostało tysiące stron dawnej prasy, przeprowadzone kwerendy w archiwach polskich i zagranicznych.
Autorem wystawy jest Paweł Bajerlein.
Realizacja wydarzenia możliwa jest dzięki współpracy i życzliwości kierownictwa i pracowników Biblioteki Publicznej w Koźminie Wielkopolskim.
______
Wystawa odbywa się w ramach projektu „Pozdrowienia z Koźmina” realizowanego przez Stowarzyszenie Krotochwile.
Projekt współfinansowany przez Forum Dialogu oraz przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.