Media o moich działaniach
krotoszyn.pl - Wizyta studyjna Liderów Dialogu
W dniach 4-5 listopada odbyła się wizyta studyjna grupy regionalnej Liderek i Liderów Dialogu, składająca się z osób dbających o żydowskie dziedzictwo Wągrowca, Buku, Fordonu, Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna, Konina, Słupska, Strzelna, Zagórowa, Zbąszynia, Ryczywołu, Trzemeszna, Inowrocławia czy Poznania. Gospodarzem wizyty był Paweł Bajerlein - Lider Dialogu zajmujący się żydowską historią Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna. Spotkanie było okazją, by opowiedział o swoich działaniach w tych miejscowościach oraz o historii Żydów dawniej tu mieszkających.
kozminwlkp.pl - Wizyta studyjna Liderów Dialogu
W dniach 4-5 listopada odbyła się wizyta studyjna grupy regionalnej Liderek i Liderów Dialogu, składająca się z osób dbających o żydowskie dziedzictwo Wągrowca, Buku, Fordonu, Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna, Konina, Słupska, Strzelna, Zagórowa, Zbąszynia, Ryczywołu, Trzemeszna, Inowrocławia czy Poznania. Gospodarzem wizyty był Paweł Bajerlein - Lider Dialogu, zajmujący się żydowską historią Koźmina Wielkopolskiego i Krotoszyna.
ikrotoszyn.pl - Historia koźmińskich Żydów - otwarcie wystawy
12 października, odbył się wernisaż wystawy "(Nie)obecni. Historia koźmińskich Żydów". Otwarcie wystawy przyciągnęło wielu mieszkańców Koźmina Wielkopolskiego, ale także sąsiednich miast, a nawet gości z Poznania czy Wrocławia. Wystawa jest pierwszym wydarzeniem w Koźminie Wielkopolskim, które skupia się wyłącznie na historii Żydów.
Gazeta Lokalna Krotoszyn - Dzieje koźmińskich Żydów
Otwarcie wystawy przyciągnęło wielu mieszkańców Koźmina Wlkp., ale także sąsiednich miast, a nawet gości z Poznania czy Wrocławia. Ekspozycja jest pierwszym wydarzeniem w Koźminie Wlkp., które skupia się wyłącznie na historii Żydów.
Chaim - Życie - Jak wiele Żydzi wnieśli w rozwój Koźmina
(Nie)obecni - historia koźmińskich Żydów to tytuł wystawy, która w czwartek 12 października zostanie otwarta w Bibliotece Publicznej w Koźminie Wielkopolskim. Ekspozycja jest efektem wielomiesięcznych poszukiwań informacji, dokumentów oraz potomków żydowskich rodzin z Koźmina, które przeprowadził Paweł Bajerlein.
Jewish.pl - Koźmin: muzeum na kółkach, rajd rowerowy oraz porządkowanie cmentarza
Choć inwentaryzacja zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim zakończyła się w ubiegłym roku, nie oznacza to, że nic się już w tym miasteczku nie dzieje. Wręcz przeciwnie!
krotoszynska.pl - Koźmin Wlkp. "Muzeum na kółkach"
Mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego i przyjezdni goście przez kilka dni mogli obcować z kulturą żydowską w ramach "Muzeum na kółkach". Na koźmińskim Podzamczu stanęła mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Prócz tego nie brakowało innych atrakcji - rajdu rowerowego, zwiedzanie cmentarza czy spacerów po żydowskim Koźminie Wlkp.
kozminwlkp.pl - Z tradycją i kulturą żydowską
Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania i imprezy, które odbyły się w naszym mieście w dniach od 11 do 13 czerwca w ramach projektu “Muzeum na kółkach”. Główną atrakcją była oczywiście mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która stanęła na Podzamczu. Jednak imprezy towarzyszące m.in. rajd rowerowy, spacery po żydowskim Koźminie Wielkopolskim, czy zwiedzanie cmentarza również przyciągnęły wielu mieszkańców i gości.
Jewish.pl - Zakończono tegoroczne prace na cmentarzu żydowskim w Koźminie Wielkopolskim
Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim to wyjątkowy zabytek nie tylko w skali lokalnej, ale i całego regionu. W Wielkopolsce zachowało się w tak dobrym stanie zaledwie kilka takich nekropolii. Większość podzieliła los synagog i została zniszczona przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Koźmiński cmentarz to świadek wielowiekowej i wielokulturowej przeszłości tego miasta.
krotoszyn.naszemiasto.pl - Zakończono tegoroczne prace na cmentarzu żydowskim w Koźminie Wlkp.
Przez wszystkie dni pracowało 15 wolontariuszy z Koźmina Wlkp. oraz z dalszych części Polski. W pracach pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnym Sadzie. Ciekawym znaleziskiem okazała się macewa Matyldy Mamlok, którą ułożono z wielu fragmentów, a analiza spisu pochówków sprzed ponad stu lat pozwoliła na powrót macewy na swoje miejsce.
krotoszynska.pl - Koźmin Wlkp. Prace inwentaryzacyjne na cmentarzu żydowskim
Stowarzyszenie Krotochwile - jak co roku - wraz z wolontariuszami przeprowadziło prace porządkowe i inwentaryzacyjne na cmentarzu żydowskim w Koźminie Wlkp.
Żydowski cmentarz w Koźminie Wlkp. jest oczkiem w głowie członków Stowarzyszenia Krotochwile, którzy co roku przeprowadzają na nim prace porządkowe i inwentaryzacyjne.
kozminwlkp.pl - Zakończono tegoroczne prace na cmentarzu żydowskim
Stowarzyszenie Krotochwile od kilku lat dba o to miejsce. Podobnie jak w latach poprzednich, także i w tym roku, wraz z wolontariuszami, przeprowadziło prace porządkowe i inwentaryzacyjne. W sierpniu cały teren został wykoszony, by umożliwić dalsze działania. W różne dni września na cmentarzu pojawili się wolontariusze, by posprzątać teren, oczyścić z chwastów i nawarstwień ziemi oraz uporządkować kolejne kwatery. Przeprowadzony został także trzeci (i ostatni) etap inwentaryzacji – ostatnie 64 miejsca pochówku zostały zmierzone, sfotografowane, a inskrypcje spisane.
ikrotoszyn.pl - Prace porządkowe i inwentaryzacyjne na koźmińskim cmentarzu żydowskim
Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim to wyjątkowy zabytek, nie tylko w skali lokalnej, ale i całego regionu. W Wielkopolsce zachowało się w tak dobrym stanie zaledwie kilka takich nekropolii. Większość podzieliła los synagog i została zniszczona przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Koźmiński cmentarz to świadek wielowiekowej i wielokulturowej przeszłości tego miasta.
Tygodnik Powszechny - dodatek "Małe projekty, wielka zmiana"
Wierzymy, że te małe projekty, skupiające się na pielęgnowaniu lokalnego dziedzictwa i historii, edukacji i pracy z miejscową społecznością, niosą wielką zmianę.
wlkp24.info - Prace na cmentarzu żydowskim. Kończy się drugi etap inwentaryzacji
Stowarzyszenie Krotochwile realizuje drugi etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Pierwszy odbył się w sierpniu 2020 roku. Przy drugim przez kilkanaście dni, około 20 wolontariuszy z całej Polski fotografowało, spisywało i dokumentowało inskrypcje w języku niemieckim i hebrajskim.
rzeczkrotoszynska.pl - KOŹMIN. Kontynuują porządki na żydowskim cmentarzu
Trwa drugi etap inwentaryzacji cmentarza żydowskiego mieszczącego się przy ul. Wierzbowej.
Jest ona realizowana dzięki staraniom poznańskiego stowarzyszenia Krotochwile, które w tym celu otrzymały pieniądze z konkursu pn. „Wspólnie dla dziedzictwa” (zorganizował go Narodowy Instytut Dziedzictwa).
Radio Centrum - Macewy z Koźmina
Nowe odkrycia historyczne przyniósł zakończony niedawno II etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Koźmińskie Stowarzyszenie Krotochwile od 17 do 26 września kontunuowało prace sprzed roku, kiedy to udało się spisać niemal 300 macew i ustalić 511 miejsc pochówku.
krotoszyn.naszemiasto.pl - Inwentaryzowali jeden z największych cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce
Zakończyła się druga część inwentaryzacji zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Koźminie Wielkopolskim. Jest on jednym z największych obecnie cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce.
kozminwlkp.pl - II etap inwentaryzacji cmentarza żydowskiego
Już 17 września Stowarzyszenie “Krotochwile” rozpocznie drugi etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim. Prace terenowe zaplanowano do 26 września. Stowarzyszenie zaprasza wolontariuszy i wolontariuszki, którzy/które chcą wziąć udział w pracach i wesprzeć inwentaryzację jednego z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce.
Jewish.pl - Kolejny etap inwentaryzacji w Koźminie Wielkopolskim. Wolontariusze poszukiwani
Stowarzyszenie Krotochwile planuje drugi etap prac inwentaryzacyjnych na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Koźminie Wielkopolskim. Obecnie poszukiwani są wolontariusze, którzy włączą się w działania Stowarzyszenia.
Jewish.pl - Inwentaryzacja zabytkowego cmentarza żydowskiego w Koźminie Wielkopolskim zakończona
"Prace w terenie cmentarza trwały od 21 do 30 sierpnia. Przez ten czas pojawiło się na miejscu 14 wolontariuszy z różnych części Polski. Organizatorzy zakładali zinwentaryzowanie 100-150 macew, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy udało się opracować niemal 300!"
wlkp24.info - Prace inwentaryzacyjne na kirkucie w Koźminie Wielkopolskim
"Właśnie zakończyły się prace na starym, zabytkowym cmentarzu żydowskim w Koźminie Wielkopolskim. W ich ramach wolontariusze najpierw odczytywali, mierzyli, opisywali i fotografowali znajdujące się na kirkucie macewy, teraz będą opracowywać zebrane informacje. Efekt ich pracy poznamy w połowie października."
krotoszyn.naszemiasto.pl - Kończy się inwentaryzacja dawnego żydowskiego cmentarza w Koźminie Wielkopolskim [ZDJĘCIA + FILMY]
"W piątek, 21 sierpnia rozpoczęła się inwentaryzacja zabytkowego cmentarza i wyjątkowego w skali całej Wielkopolski. Chodzi o cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim, który jako jeden z nielicznych przetrwał z liczbą kilkuset macew."
rzeczkrotoszynska.pl - KOŹMIN. Wielka inwentaryzacja na żydowskim cmentarzu
"Prawie 300 grobów z cmentarza żydowskiego w Koźminie zinwentaryzowali tego lata wolontariusze. Zajęło im to 9 dni. Koźmiński kirkut jest jednym z najlepiej zachowanych i największych w Wielkopolsce. Najstarsza z zachowanych na nim macew pochodzi z 1806 r. Ostatni pochówek miał miejsce w 1969 r., gdy na cmentarzu spoczął Nathan Mośkiewicz."
kozminwlkp.pl - Inwentaryzacja cmentarza żydowskiego
"Stowarzyszenie Krotochwile przystąpiło do realizacji – drugiego w tym roku – projektu na terenie Koźmina Wielkopolskiego. W konkursie “Wspólnie dla dziedzictwa”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa stowarzyszenie otrzymało grant na rozpoczęcie inwentaryzacji zabytkowego cmentarza w Koźminie Wielkopolskim."
Radio Centrum rc.fm - Policzą macewy
"Unikatowy w skali Wielkopolski - cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim w powiecie krotoszyńskim zostanie zinwentaryzowany. Miejsce to przetrwało drugą wojnę światową, a do dziś zachowało się tam kilkaset macew. Niezwykły projekt zrealizuje Stowarzyszenie Krotochwile, które działa w lokalnym obszarze animacji społeczno-kulturowej i dziedzictwa kulturowego."